Dünya

F-35 Krizinde flaş açıklamalar

F-35 Krizinde Flaş Açıklamalar

Ülkemizde merakla takip edilen F35 savaş uçakları konusunda ABD tarafından flaş iddialar ortaya atıldı. Son gelen bilgilere göre üretimde Türkiye’de yer alacak. Detaylar haberimizin devamında.

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Washington Post, Pentagon’un geçen zamanlarda kongreye yayılan Türkiye raporunu yayınladı. Raporda, “Türkiye’yi F-35 üretimi programından kesmek doğru olmaz” bilgisine ulaşıldı.

ABD’nin Rusya’dan alınan S-400 hava savunma sistemlerini bahane ederek Türkiye’yi tehdit ettiği F-35 harp uçaklarında yeni bir ilerleme yaşandı. Teslimatının Türkiye’ye yapılıp yapılmayacağı tartışılırken, geçen zamanlarda kongreye Pentagon doğrulusunda yayılan rapor meydana çıktı.

ABD odaklı Washington Post gazetesinin Karen DeYoung imzalı haberinde, Pentagon’un Türkiye ile ilgili raporunda ilgi çeken detaylar mevcut.

Gazeteye göre ABD Savunma Bakanı James Mattis raporda, Türkiye’ye karşı oluşturulan bütün gözdağlarına karşı daha evvelce yaptığı “F-35’lerin Türkiye’ye teslimatı durdurulmamalı. Eğer Türkiye üretim zincirinden çıkarsa üretim durur ve 50-75 jetin teslimi ertelenir. Yeni parçaları bulmak amacıyla aşağı yukarı 18-24 ay geride kalırız” itirazını tekrarladı.

TÜRKİYE ÜRETİMDEN ÇIKARTILIRSA BÜYÜK SORUNLAR OLUR

Mattis, Türkye’nin F-35 harp uçağı amacıyla çok mühim parçaları ürettiğini hatırlatarak, Türkiye’yi programdan kesmenin yeni kuşak harp uçağının genel üretiminde büyük gecikmelere ve problemlere namacıyla olacağını söyledi.

Amerikan kanalı Bloomberg, geçen aylarda F-35’in bir şemasını yayımlayarak Türk şirketlerin ne kadar mühim olduğunu gözler önüne sermişti…

ABD, S-400’LERİ BAHANE EDİYOR

ABD, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemini almasına karşı çıkıyor ve Türkiye’yi Patriot hava savunma sistemini almaya ikna etmeye çalışıyor.

TÜRKİYE’NİN F-35 ÜRETİMİNDEKİ KRİTİK ROLÜ

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı, geçen aylarda Türkiye’nin F-35 projesine olan katkılarını ve Türk savunma endüstri firmalarının proje amacıyla gerçekleştirdikleri üretime dair mühim verileri açıklamıştı. Aralarında TAI, ASELSAN, Havelsan gibi dev Türk firmalarının yer aldığı 7 Türk şirketi, uçağın gövdesinden motoruna kadar 19 ayrı noktasına parça üretimi yapıyor.

Uçağın orta gövdesinde çoğu parça TAI doğrulusunda üretiliyor. ASELSAN ise F-35’lerin komünikasyon, navigasyon ve belirleme (CNI) sistemine ait, Aviyonik Arayüz Kontrol (CAIC) modülünü hazırlıyor. Gövde ve kanat parça üretimi Kale Aero doğrulusunda, motor bölümündeki birtakım parçaların üretimi ise Kale Pratt&Whitney doğrulusunda üretiliyor. Havelsan F-35’ler amacıyla mühendislik desteği sağlarken iniş takımları, fren sistemi ve yakıt pompası gibi parçalar Alp Havacılık doğrulusunda üretiliyor. Ayesaş ise uçakların kokpit camlarının kart üretimini üstleniyor. Türk firmaları F-35’ler amacıyla bugüne kadar toplam 700 milyon dolarlık fatura kesti.

Benzer Yazılar

Sisi’den Abbas’a Öneri: Sina’da Devlet Kuralım

admin

Leave a Comment

Giriş

X

Kayıt Ol

antalya escort