• Home
  • Dünya
  • Sisi’den Abbas’a Öneri: Sina’da Devlet Kuralım
Dünya

Sisi’den Abbas’a Öneri: Sina’da Devlet Kuralım

Sisi’den Abbas’a öneri: Sina’da devlet kuralım

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin, Filistin Devlet Başkanı Abbas’a Sina Yarım Adası’nda bir Filistin devleti kurulmasını öneri ettiği, Abbas’ın ise bu önerii reddettiği iddia edildi.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a Sina Yarım Adası’nda bir Filistin devleti kurulmasını öneri ettiği, Abbas’ın ise bu önerii reddettiği iddia edildi.

İsrail ordu radyosunda yer alan habere göre, Sisi, Abbas’tan Sina’da kurulacak Filistin devletine karşılığında Filistinlilerin 1967 sınırları talebinden vazgeçmesini istediği ileri sürüldü.

Sina’da kurulacak Filistin devletinin Gazze Şeridi’nden 5 kat daha büyük olacağı, komşu ülkelerde yaşam sürdüren Filistinli mültecilerin yeni kurulacak yere yerleşebilecekleri öne sürüldü.

Haberde, Sisi’nin önerdiği planda kurulacak yeni devletin Gazze’yle birleştirilmesi, buranın silahlardan arındırılması ve işgal altındaki Batı Şeria’daki Filistin kentlerinin Filistin yönetiminin denetimi altında kalması gibi maddeleri içerdiği iddia edildi.

ABD yönetiminin yeşil yaktığı ileri sürülen plandan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun haberdar bulunduğu ifade edildi.

Filistin yönetiminin İsrail’in 1967 sınırlarına dönmesi isteğinden vazgeçmesi karşılığında Sina Yarım Adası’nda devlet kurmasına izin verileceği ileri sürülen planı Devlet Başkanı Abbas’ın reddettiği kaydedildi.

ABBAS VE SİSİ GÖRÜŞECEK

İsrail ordu radyosunun iddiasına yönelik Filistin ve Mısır makamlarından şimdilik açıklama yapılmazken, Mahmud Abbas ile Cumhurbaşkanı Sisi’nin Mısır’ın Şarm eş-Şeyh kentinde Filistin meselesindeki son gelişmeleri görüşmek üzere bugün bir araya gelmesi bekleniyor.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, 3-6 Kasım’da Şarm eş-Şeyh’de düzenlenecek Dünya Gençlik Forumu’na katılımı amacıyla Filistinli mevkidaşı Abbas’a çağrı göndermişti.

Abbas ve Sisi, en son eylül ayında ABD’nin New York kentinde oluşturulan Birleşmiş Milletler 73. Genel Kurul Toplantıları kapsamında görüşmüştü.

İsrail, 1967’deki tarihte Altı Gün Savaşı olarak tanınan muharebede Doğu Kudüs ve Batı Şeria’yı işgal etmişti.

Filistin yönetimi, İsrail’in Altı Gün Savaşı esnasında işgal ettiği topraklardan çekilerek muharebe evveli sınırlara dönmesinin ve başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletinin kurulmasının İsrail-Filistin çekişmesini sona erdirecek tek çözüm bulunduğunu dile getiriyor.

Benzer Yazılar

F-35 Krizinde flaş açıklamalar

admin

Leave a Comment

Giriş

X

Kayıt Ol

antalya escort