Ekonomi Emlak

1 Senenin Sonucunda Hakkari’ye Geldi

1 Senenin Sonucunda Hakkari’ye Geldi

Türkiye’nin kış aylarında havası pis illerinden biri olan Hakkari’ye doğalgaz getirilmesi amacıyla aşağı yukarı 1 sene evvelce başlatılan çalışmalar tamamlandı. Yüklenici firmanın şantiye şefi Mikail Canizci, doğalgaz hattı döşeme çalışmalarının zorlu arazi şartlarına karşın tamamladıklarını söyledi.

Hakkari şehir merkezine doğalgazın getirilmesi amacıyla çalışmalara geride bıraktığımız sene başlandı. BOTAŞ’ın 53 milyon 900 bin liraya idurumasini verilen yüklenici firma VEMAK A.Ş. doğrulusunda Van’ın Özalp İlçesi Erçek Mahallesi’nde başlatılan 203 kilometrelik yüksek basınç doğalgaz çelik boru hattı, 3 bin 800 rakımlı Berçelan Yaylası’ndan Hakkari merkeze ulaştırıldı. Final çalışmalarının yapıldığı 3 bin 800 rakımda ekipler, döşenen doğalgaz boru hatlarında kaynak ve test çalışmalarını da yaparak boruları kapattı. Çalışmaları bitiren ekipler, burada BOTAŞ ve yüklenici firma yetkilileri, iş makinelerine astıkları Türk Bayrağı ile anı fotoğrafı çekti.

Yüklenici firmanın şantiye şefi Mikail Canizci, doğalgaz boru hattı çalışmalarını zorlu arazi koşullarına karşın tamamladıklarını söyleyerek ekiplere teşekkür etti. Canizci, “Biz bu projeye başlarken 3-4 senede bitmez dediler. Ama biz VEMAKın kuvvetli makine parkıyla şu an 3800 rakımlı en yüksek dağlardan bile geçtik. Çalışmalarımızı yüksek rakımlı yerlerde bitirmiş bulunmaktayız. Biz bu hem de başlarken yalnızca boru hattı gerçekleştirmeyle kalmadık.

Köylere servis yolları, bozduğumuz yolları, bütün su kanallarını da yanında tamamladık. Bu hattın en zor koşullarından biri ulaşım zorluluğuydu. Hakkari dağları bildiğiniz gibi Türkiyenin en yüksek dağları. Ulaşım noktasında çok büyük sıkıntılar yaşadık. Ağır kış şartlarına karşın biz bütün zorlukların üstesinden gelerek hattı aşağı yukarı 1 sene ortamında teslim ettik” dedi.

BOTAŞ Hakkari Doğalgaz Projesi Kontrol Amiri Fatih Gökhan da aşılmaz denilen dağları aştıklarını söyledi. Gökhan, “Karlı dağlar aşıldı. Zorlu arazi yapısına karşın çalışmalarımızı tamamladık. Bu çalışmalarda emeği geride bıraktığımız bütün arkadaşlara, bize yardımcı olan köylülere ve güvenliğimizi gerçekleştiren emniyet güçlerine teşekkür ediyoruz.”dedi.

Bu arada, şehir merkezindeki doğalgaz altyapı çalışmaları da başlatıldı. Yüklenici firma doğrulusunda şehirtin Yeni Mahalle ve Gupsi mevkiindeki TOKİ konutlarına doğalgaz şebeke hatları döşenerek hazır duruma getirildi.

Benzer Yazılar

Girişimcilik

admin

Sanayi üretimi ekimde yüzde 5,7 geriledi

Range

Borsa nedir?

admin

Leave a Comment

Giriş

X

Kayıt Ol

antalya escort