Ekonomi

Sanayi üretimi ekimde yüzde 5,7 geriledi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim ayına dair endüstri üretimi rakamları neticelerini açıkladı.

Buna göre, takvim etkisinden ayrıştırılmış endüstri üretimi ekimde geride bıraktığımız senenin aynı ayına göre yüzde 5,7 azaldı. Mevsim ve takvim etkisinden ayrıştırılmış endüstri üretimi de ekimde bir önceki aya kıyasla yüzde 1,9 düşüş kaydetti.

Mevsim ve takvim etkisinden ayrıştırılmış endüstrinin alt sektörleri incelendiğinde, ekimde madencilik ve taş Ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,3, imalat endüstri sektörü yüzde 2, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretim ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,2 azaldı.

Takvim etkisinden ayrıştırılmış endüstrinin alt sektörlerine bakıldığında ise madencilik ve taş Ocakçılığı sektörü endeksi, geride bıraktığımız senenin aynı ayına göre yüzde 6,1 artarken, imalat endüstri sektörü endeksi yüzde 6,5, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,2 azalış kaydetti.

Mevsim ve takvim etkisinden ayrıştırılmış ana endüstri kümeleri incelendiğinde, ekimde bir önceki aya göre en çok artış yüzde 12,4 ile yüksek teknoloji pazarında gerçekleşirken, en çok düşüş yüzde 3,8 ile ara malı pazarında oldu.

Benzer Yazılar

Otomobil Sahipleri İşte Yeni İndirimli Fiyatlar

admin

Pazarlama Nedir ? Teknikleri Nelerdir ?

admin

Borsa nedir?

admin

Leave a Comment

Giriş

X

Kayıt Ol

antalya escort