• Home
  • Ekonomi
  • Türkiye’nin İlk Jet Helikopter Motoru Testlerine Başladı
Ekonomi

Türkiye’nin İlk Jet Helikopter Motoru Testlerine Başladı

Ülkemize ait ilk jet helikopter motoru Eskişehir ilimizde üst düzey yetkililerin de katılımında test edildi. Ülkemize büyük katkı sağlayacak olan bu ilerlemenin havacılık ve uzat alanlarında çok daha büyük teknolojik ilerlemelerin ilki olması bekleniyor.

Türkiye’nin ilk milli jet helikopter motoru Eskişehir’de test edildi
Eskişehir’de, orjinal ve Atak helikopterleri amacıyla imal edilen Türkiye’nin gerçek anlamda ilk jet motorunun testi Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir’in katılımı ile gerçekleşti. Başkan Demir, oluşturulan motor amacıyla, “Bu gerçekte ilk jet motoru tarzı diyelim. Yani TEİ amacıyla ufak, ama Türkiye amacıyla büyük bir ismim olacak” dedi.

TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) mühendisleri doğrulusunda hazırlanan Türkiye’nin gerçek anlamda ilk jet helikopter motorunun tanıtımı Eskişehir’de yapıldı. Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir’in katılımı ile T625 helikopterine güç verecek TS1400 Turboşaft motorunun test kısmı ve çekirdek motorun testi gerçekleştirildi. Türkiye’nin ilk milli helikopter motoru olacak bu motorun, deniz srandardı maksimum kalkış kuvveti 1400 shp ve deniz srandardı maksimum tek motor (30 saniye) kuvveti bin 660 shp’dır. Turboşaft motoru, bu güç isterlerini karşılayacak şekilde çalışırken 20 bin feet servis tavanı ve 23 bin rpm şaft çıkış sürati koşullarını sağlayacak.

“Bu motor hem T625’e hem Atak’a motor olacak turboşaft motorumuz”

Yapılan test evvel konuşan Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, Atak helikopterinin motorunun çok yakında geleceğini müjdeleyerek, “Bu görüldüğü vasıta daha evvelce duyurusunu yaptığımız turbo şaft diye tanımladığımız helikopterlerimize koyacağımız motor. T600 helikopterlerimizle başlandı, ama hep sorulur ya ‘Ya Atağın motoru’ diye o da geliyor inşallah. Hem T625’e hem Atak’a motor olacak turbo şaft motorumuz bu ama bunu gerçekleştirme demek yalnızca turboşaft gerçekleştirme demek değil. Bunun transfer sistemlerini, dişli kutusunu değiştirdiğinizde pervaneli uçağı da götürecek bir motor olacak” ifadelerini kullandı.

“Bu gerçekte ilk jet motoru tarzı”

Ayrıca Başkan Demir, motor teknolojilerini de geliştirdiklerini kaydederek, “Önemli bir konu da gerçekte biz burada motor teknolojilerini de geliştiriyoruz. Yüksek sıcaklıkta türbinlerin, kompresörlerin çalışması gibi. Bir ek daha var sivil havacılıkta genelde sarfedilen uçaklardaki ek güç ünitesi diye tanımladığımız ünitelerin sevdiği motordur. Onların da yapılmasıyla alakalı bir yol almış oluyoruz. Bu gerçekte ilk jet motoru tarzı diyelim. Şu kor diye tanımladığımız yeri hallettikten sonra, diğerlerini ayarlayarak, adapte ederek her türlü şeyi yapabiliyorsunuz. Yani TEİ amacıyla ufak ama Türkiye amacıyla büyük bir ismim olacak.

“Atak’a direk kullanılsın diye dişli kutusunu üzerine aldık”

TEI Genel Müdürü Mahmut Akşit ise, oluşturulan motorun yeni tasarımıyla beraber Atak helikopteri amacıyla de kullanılacağını belirterek, “Türkiye’nin gerçek anlamda ilk jet motoru. Helikopter motoru bulunduğu amacıyla şaft direk çıkıyor dişli kutusuna giriyor. Ancak tasarım değişikliğiyle şimdi Atak’a direk kullanılsın diye dişli kutusunu üzerine aldık, hava ona öyle gelecek. Motorun hava emişi yandan, arkadan yakarak atıyor. İnşallah her türlü jet motoru grubunu burada imal edebileceğiz” dedi.
Yapılan konuşmalardan sonra motorun testini Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir gerçekleştirdi.
Öte yandan programa, Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir’in yanı sıra, Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı Serdar Demirel, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi ve beraberindeki kurul ile TEI Genel Müdürü Mahmut Akşit katıldı.

Benzer Yazılar

Girişimcilik

admin

1 Senenin Sonucunda Hakkari’ye Geldi

admin

Sanayi üretimi ekimde yüzde 5,7 geriledi

Range

Leave a Comment

Giriş

X

Kayıt Ol

antalya escort