• Home
  • Gündem
  • AHEF: Yanlış bilgi nedeniyle aşı reddi artıyor
Gündem Sağlık

AHEF: Yanlış bilgi nedeniyle aşı reddi artıyor

Birinci basamak sıhhat hizmetlerinin önemine değinen Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Atakan, “Yanlış bilgi nedeniyle aşı reddi artıyor. Bu hususta da kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla bir hazırlık amacıyladeyiz” dedi.

Nevşehir’de düzenlenen AHEF Mini Tıp Akademisi’nde gazetecilere açıklama yapan Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Atakan, aile doktorlarının birinci basamak sıhhat hizmetinin yürütülmesi yönünden mühim rol üstelendiğini söyledi.

“Birinci basamak sıhhat hizmetleri ülkenin can damarıdır” diyen Atakan, sıhhatta yaşanan şiddet olaylarına değindi, şiddetin sona ermesini sağlamak amacıyla lüzumlu meşru düzenlemelerin yapılmasını beklediklerini belirtti.

Sıhhat alanındaki şiddetin, halkın bilgi eksikliğinden kaynaklandığını ifade eden Atakan, şunları dile getirdi:

“AHEF OLARAK ŞİDDET KONUSUNDA UZUN SÜREDİR MÜCADELE VERİYORUZ”

“Aile doktorlarının en büyük problemlerindan biri sıhhatta şiddet. Vatandaşın, sıhhat okur yazarlığının az olmasına bağlı olarak tartışmalar çıkabiliyor. Sözlü ya da fiili şiddete kadar gelebilen neticeler olabiliyor. Biz AHEF olarak bu hususta çok uzun süredir mücadele veriyoruz. Bu kapsamda, TBMM’ye yasa hazırlanması amacıyla öneri sunduk. İlk başta akut çözüm olarak bir caydırıcı yasa tasarısı oluşturulmasını istiyoruz. Birinci basamak sıhhat hizmetleri ülkenin can damarıdır. Yanlış bilgi nedeniyle aşı reddi artıyor. Bu hususta da kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla bir hazırlık amacıyladeyiz.”

Atakan, Nevşehir ve etraf illerde vazife yapan aile doktorlarının katıldığı iki gün sürecek programda, akılcı laboratuvar kullanımı, obezite, diyabet ve hipertansiyon konularında da eğitim semineri düzenleneceği bildirdi.

Nevşehir Sıhhat İl Müdürü Rahim Ünlübay ve Nevşehir Aile Hekimleri Derneği Başkanı Erkut Coşkun’un konuşma yaptığı programda, aile doktorlarının yaşadığı problemlerin ele alındığı panel de düzenlendi.

Benzer Yazılar

İlaçlar, faktör maddesi ile birlikte reçelendirilmeli

admin

Belçikalı profesörden uyarı: Köpek salyası insanlar için ölümcül olabilir

Range

Türk’ler ortalama 7.5 Saat Uyuyor

admin

Leave a Comment

Giriş

X

Kayıt Ol

antalya escort