• Home
  • Bilim
  • Çinlilerden genetiği değiştirilmiş bebek hamlesi
Bilim Gündem

Çinlilerden genetiği değiştirilmiş bebek hamlesi

2015 senesinde Çinli incelemeciler ilk kez devrimsel gen plmanaa tekniği olan CRISPR ile insan embriyosunda bir dizi gen plmanaa çalışmaları yaptılar. Teorik olarak bu embriyoların tüp bebek tekniği ile yaşam bulmaları olası görünmekte. Öyle gözüküyor ki bu olasılık yakın vakitte yaşam bulacak.

Çin’in Shenzhen şehrinde tespit edilen Güney Bilim ve Teknoloji Üniversitesinde Dr. He Jiankui önderliğindeki ekip, Çinli bir çiftten laboratuvar koşullarında elde ettikleri embriyodan CCR5 genini CRISPR tekniği ile çıkarıp yine anne rahmine aktarma etmeyi düşünüyorlar. Ekip genetiği değiştirilmiş bebeğin HIV, çiçek hastalığı ve koleraya karşı dirençli olacağını düşünüyor. Dr. Jiankui proje ile ilgili ser verip sır vermese de edinilen verilere göre bebek ana rahminde sıksık izlenim altında tutulup, rastgele bir anormallikte embriyonun yaşamı sonlandırılacak.

Eğer proje planlanılan gibi başarılı bir şekilde sonuçlanırsa bu hem Dr. Jiankui hem de Çin amacıyla büyük bir dönüm noktası olabilir. Bu sayede Çin Halk Cumhuriyeti tüp bebek teknolojisini de geride bırakacak üreme biyolojisinde çığır açacak bir tekniğin öncülüğünü yapmış olacak.

Hongkong’ta ikincisi düzenlenen insan genom plmanaa zirvesinde bir çok eksper Çinlilerin esasen genetiği değiştirilmiş bebekleri dünyaya getirdiklerini iddia ediyordu. Fakat, kuvvetli bir kanıt sunamıyorlardı. Bu zirvede genleri değiştirilmiş insanların varlığının etik konular kapsamında olasılıkları tartışıldı.

Çin Halk Cumhuriyeti, “1000 harika proje” ismini verdikleri yatırımlar ile ABD’de incelemelerini devam ettiren mühim Çinli incelemecilerın yurda dönmesinde liderlik yapan ciddi bir bütçe ve imkân sağladı. Son süreçte bir çok mühim ismi ABD’den geri döndürmeyi başaran Çinliler; şimdi bu bilim adamlarının yönetmekte bulunduğu incelemede mükemmelliyet merkezlerinde bir çok uç bilimsel projeleri yaşama geçirmeye çalışıyorlar. Dr. Jiankui ve ekibi öyle gözüküyor ki belki de bu projeler kapmasında insanlığın en mühim sorularından birine cevap bulmaya çalışacak.

İnsan genom plmanaa zirvesinin başkanlarından Dr. David Baltimore her ne kadar genleri doğuştan değiştirilmiş insanlar varlığına hiç bir vakit sıcak bakmayacaklarını söylese de öyle görülüyor ki Çinliler kendisi ile hem düşünce değil.

Genleri doğuştan değiştirilmiş insanlar fikri; ortamında taşıdığı büyük tehlikeler yüzünden her vakit kaygı ile karşılanmıştır. Özellikle, doğabilecek mutant bir kişinin insan ırkını tehlikeye atabileceği düşünülmektedir. Gen plmanaa üstünden eksper olan Dr. Fyodor Urnov, gen plmanaa tekniklerinin her ne kadar etkili olma olsılığı olsa da taşıdığı tehlikeler bakımından insanlar üstünde uygulamasına sıcak bakmayanlardan. Dr. Urnov, esasen erişkin hastalarda bir grup gen terapi yöntemleri uygulanırken Çinlilerin doğuştan genetiği değiştirilmiş bireyler dünyaya getirmesine mana veremiyor.

Dr. Jiankui, 2017 senesinde Cold Spring Harbor Laboratuvarları’nın düzenlediği bir toplantıda yaptığı bir konuşmada şu ana kadar fareler, maymunlar ve 300’den çok insan embriyosu üstünde oluşturulan gen plmanaalerinde elde edilen sonuçlarda CRISPR’ın çok az sayıda embriyoda beklenmedik etkilere namacıyla bulunduğunu keşfettiklerini bundan dolayı bu tekniğin başarı şansının çok yüksek bulunduğunu belirtiyor.

Halen genetiği değiştirilmiş embriyoları kullanarak hamilelik sağlamak, dünyanın bir çok yerinde bulunduğu gibi Avrupa, ABD ve Çin’de meşru olarak yasak. Öyle gözüküyor ki Dr. Jianku belki de Çin’in “1000 harika proje” kapsamında özel bir izinle çalışmalarını sürdürmekte.

Yapılan anketlerde Çin’de halkın yüzde 60’ı şayet hastalıklara çözüm olacak ise genetiği değiştirilmiş bebekler düşüncesine sıcak bakıyor. HIV’in namacıyla bulunduğu AIDS hastalığını denetim altına alabilmek isteyen Çin; CCR5 geni çıkarılmış bebekler ile bunun olası olma olsılığıni düşünüyor. Bu tekniğin rastgele saf ya da üstün ırk oluşturma hedefi ile değil çözümsüz hastalıkların önlenmesi hedefi ile kullanabileceğine inanan Çinliler, gelişmeleri heyecanla takip ediyorlar.

Herhangi bir başarılı neticede ileride belki de talihli genleri taşıyan bireylerde bir çok hastalık tarih olacak.

Benzer Yazılar

Biyo-hackerlar: Vücutlarına çip taktırıyor, göğüslerindeki pusulayla yön buluyorlar

Range

Atatürk Büstüne Balta İle Zarar Veren Kadın Serbest Kaldı

admin

Rüzgar türbinleri yırtıcı bir tür gibi kuşları öldürüyor

Range

Leave a Comment

Giriş

X

Kayıt Ol

antalya escort