• Home
  • Gündem
  • Powerbank Nedir? Alırken Hangi Özelliklerine Dikkat Etmeliyiz?
Gündem Teknoloji

Powerbank Nedir? Alırken Hangi Özelliklerine Dikkat Etmeliyiz?

Powerbank Nedir? Alırken Hangi Özelliklerine Dikkat Etmeliyiz?

7’den 70’e her bireyin ortak derdi olan şarj problemine en kolay ve gerçekçi çözüm olan powerbank rehberiyle karşınızdayız. Powerbank nedir? Powerbank satın alırken nelere ilgi etmeliyiz?

Dilerseniz yazımızın başında biraz bozukluğun kaynağına irdeleyelim.

Powerbank nedir? Neden bu kadar çok önemli?

Çok değil 10 – 15 yıl geriye gittiğimizde, taşınabilir bilgisayarlarda kablosuz ağ desteği yoktu, yani yeni yeni çıkıyordu. Taşınabilir bilgisayarları bile kablolara bağımlı bir şekilde kullanıyorduk.

Teknoloji son 15 yılda çok ciddi bir ivme yakaladı ve gelişti. Eskiden hayal olan şeylerin çok daha ötesindeki gerçeklerle yaşıyoruz. Bu kadar gelişen teknolojinin hala yeterli çözümler sunmadığı alanlar da var. Bunların başında batarya teknolojileri geliyor.

Batarya teknolojileri çok gelişmediği sürece, mobil cihazlarımızı yoğun kullanıyorsak, dışarıda da şarj etmemiz amacıyla powerbank gerçeğine alışmamız gerekiyor.

Bu yazımızda powerbank satın alırken nelere ilgi etmeniz gerektiğini, en ayrıntılı şekilde sizlerle paylaştık.

Ne kadar büyük, o kadar iyi!

Batarya teknolojisi hala çok ilkel bir şekilde yani doğru orantıyla ilerliyor. Bataryanın mAh sayısal sayısal sayısal değeri ne kadar yüksekse, o kadar pil ömrü sunmakta.

Bataryanın yüksek mAh sayısal sayısal sayısal değeri sunması ise daha çok alan, ağırlık ve kalınlık manasına geliyor.

Elektrikli otomobillerin, insansız hava araçlarının bile önündeki en büyük engel bugünkü batarya teknolojileri. Çünkü otomobillerin menzilini artırabilmek amacıyla, bataryaları çok daha büyük ve ağır duruma getirmek gerekiyor, bu sefer aracın yakıt sarfiyatı daha çok artıyor ve meydana bir kısır döngü çıkıyor. İşte telefonlarda da hal bu.

Bataryaları tanıyalım.
Hep mAh kısaltmasını kullanıyoruz. Nedir peki bu mAh?

Miliamper / saat olarak sarfedilen bu terim, saatte kaç mili amper depolayabildiğini ve cihaza verebildiğini gösterir. Ama hatırlatmakta yarar var. Amper – saat bir enerji birimi değildir.
1 Amper = 1000 mAh

Kullandığınız şarj makinalarının üstüne iyi bakın. Özellikle 5v 1A çıkış kuvveti yazar. USB çıkışlarda 5V sabittir. Ancak amper sayısal sayısal sayısal değeri değişkendir.

1A çıkış kuvvetine sahip bir şarj aleti, 2000 mAh’lik bir bataryayı aşağı yukarı 2 saatte şarj eder.

Esasında bizim süratli şarj diye herkezin bildiği özellik, daha yüksek çıkış amperine sahip şarj cihazları. 5v 2A çıkışa sahip bir şarj cihazı, 2000 mAh’lik bataryayı 1 saatte şarj eder. Böylece 1A’lik şarj cihazına göre 2 kat daha süratli şarj etmiş olursunuz.

Tabii daha yüksek süratli şarj teknolojileri de mevcut. Özellikle özel bobinlerle akım daha da yükseltiliyor ve batarya şoklanarak daha süratli şarj sağlanıyor.
Kayıplar unutulmamalı

10.000 mAh’lik bir powerbank yani harici batarya aldınız. Şarj edeceğiniz cihazın bataryası ise 2000 mAh. Düz mantıkla 10.000 mAh powerbank ile, 2000 mAh’lik bataryayı 5 defa şarj edeceğinizi düşünüyorsunuz ancak burada döneme kayıplar giriyor.

Günümüzde batarya teknolojisi sıcaktan hala gerektiğince etkileniyor. Powerbank’in beklediği bölge, sarfedilen şarj iletim kablosu, kalitesiz kablolar bilhassa daha çok direnç göstereceğinden kaybı artıracaktır. Zaman ile artacak kondüsyon düşüşleri ve bölgesel faktörlerle, 10.000 mAh’lik powerbank, en az 2000 mAh’lik bir cihazı 4 – 4.5 kere tam kapasiteyle şarj edebilecektir.
Powerbank Nedir?

Powerbank ile cep telefonu ya da tabletin arkasındaki batarya arasında pek bir fark bulunmamaktadır. Sonuç olarak ikisi de batarya. Powerbank’in görevi, üzerindeki çıkışlarla, şarjı azalan mobil cihazınıza ek güç takviyesi yapmak.

Benzer Yazılar

Sosyal Medya Pazarlama Planlama Rehberi

admin

İnstagram İçeriği ve Kullanıcı Türleri Analizi – REHBER

admin

Bilim Dünyasındaki Gelişmeler

admin

Leave a Comment

Giriş

X

Kayıt Ol

antalya escort