• Home
  • Bilim
  • Rüzgar türbinleri yırtıcı bir tür gibi kuşları öldürüyor
Bilim Gündem

Rüzgar türbinleri yırtıcı bir tür gibi kuşları öldürüyor

Rüzgâr türbinleri sürdürülebilir ekosistem ve ucuz elektrik temini amacıyla mühim bir seçenek enerji kaynağı lakin incelemeler işaret ediyor ki, rüzgâr türbinlerinin konumlandırıldığı bölümde yırtıcı bir tür gibi tesir gösterip kuşları öldürüyorlar.

Uzun vakittir rüzgâr türbinlerinin kuşlar amacıyla tehlikeli bulunduğunu biliyoruz. Tipik bir rüzgâr türbini senede binlerce kuşun ölümüne sebep olabiliyor. Genellikle şahinler ve kartallar gibi büyük yırtıcıların ölümleri ekosistemi olumsuz tesirliyor.

Bu konuyu bir bilimsel inceleme ile örneklendirelim: Hindistan Bilim Enstitüsü tarafından, Hindistan’ın Ghats bölgesinde rüzgâr türbinlerinin tesirsi incelendi. Rüzgâr türbinlerinin bulunduğu bölümdeki yırtıcı kuş sayısının, başka bölgelere oranla dört kat azaldığı gözlemlendi. Bu hal yırtıcı kuşlar amacıyla kötü bir halken, leş yiyenler amacıyla sevindirici! Araştırma oluşturulan bölümde, gıda zincirinde gerçekleşen olumsuz değişimeler gözlendi. Azalan yırtıcı kuş popülasyonuna karşın, kertenkele popülasyonunda artış görüldü. Rüzgâr türbinleri kertenkeleler amacıyla birer koruyucu tesir göstererek, kaçmadan yaşayacakları bir bölge hazırladı. Ancak kertenkeleler de kendi avlarını süratlice tüketmiş ve dramatik bir değişim ortaya geldi.

İnsanoğlu geçmişte de yaşadığı olaylarla eş güdümlü şunu çok iyi öğrendi ki; ekosistemdeki küçük bir farklılığın neticeleri her vakit büyük olmuştur. Bir türün çıkarılması her şeyi değiştirebilir ve bu farklılık olumsuz neticelere namacıyla olur. Rüzgâr türbinlerinin neticeleri şimdilik tam olarak görülmese de bu hal vakitle olumsuz neticelere namacıyla olacaktır.

Rüzgâr türbinlerinin kuş ölümlerine namacıyla olması kanat yapılarıyla ilgilidir. Genellikle üç adet olan bu kanatlar 10 ile 200 metre uzunlukları arasında değişmektedir. İdeal dönüş sürati yakalamış bir türbin ortalama olarak dakikada 15 tur atabilmektedir. Bu dönüş sırasında kuşlar kanatlara çarpmaktadır. Peki ya kanat yapılarını değiştirirsek? Kuşların çarpmayacağı ve zarar görmeyeceği bir türbin düşünülemez mi?

Sorunu çözüme ulaştırmak amacıyla ses cihazları ile kuşların bölümden uzaklaştırılması ve türbinlerin konumlarının değiştirilmesi gibi bir grup denemeler yapılıyor. Eğer bu çözümler tesirli olmazsa, türbinlerin etrafında dengesiz bir ekosistem bizi bekliyor.

Netice itibariyle; türbinlerin kullanılmasının ekosisteme zararları münakaşa hususu olsa da kullanılmaması da ayrı bir münakaşa hususu. İnsanlık endüstri devrimini başlatırken yapmış bulunduğu hatalı enerji tercihinin neticelerini değiştirmek amacıyla bütün enerjisini sarf ediyor. Rüzgâr türbinlerinin kullanılması bir bölgeyi tehdit ederken, kullanılmaması bütün ekosistemi tehdit ediyor. Çünkü hepimiz aynı gökyüzünün altında yaşıyoruz.

Benzer Yazılar

Powerbank Nedir? Alırken Hangi Özelliklerine Dikkat Etmeliyiz?

admin

Biyo-hackerlar: Vücutlarına çip taktırıyor, göğüslerindeki pusulayla yön buluyorlar

Range

AHEF: Yanlış bilgi nedeniyle aşı reddi artıyor

Range

Leave a Comment

Giriş

X

Kayıt Ol

antalya escort