Otomobil

Hitler’in harp otomobilini tekrardan topladı

Hitler’in harp otomobilini tekrardan topladı

Hitler’in 2’nci Dünya Savaşı’nda komutanları amacıyla özel tasarlattığı ve dünyada 66 adet kalan ‘Volkswagen Kommandeurwagen E87’ otomobillerinden biri de Antalya’da. Heykeltıraş Sedat Sıvış, hurda olarak aldığı otomobili 33 bin TL harcayarak 5 senede tekrardan çalıştırdı.

İkinci Dünya Savaşı’nda Alman Nazi lideri Adolf Hitler doğrulusunda yalnızca komutanlarının hizmeti amacıyla özel olarak tasarlattığı arazi aracı Volkswagen Kommandeurwagen E87’den Türkiye’de yalnızca bir adet var.

Antalya Vosvos Sevenler Kulübü Başkanı Sedat Sıvış, kolları sıvadı ve 2013 senesinde Türkiye ve Almanya’daki Vosvos sevenlerle iletişime geçti.

Sıvış, Almanya’da çekme belgeli hurda 1942 model Kommandeurwagen E87 bularak Türkiye’ye getirtti.

Otomobili tekrardan çalışır duruma getirmek amacıyla 5 sene emek harcayan Sıvış, bu sürede aracın Wolfsburg’daki fabrikasıyla defalarca iletişime
geçti. Otomobilin o dönemlerde kullandığı haki rengin kodunu da alan Sıvış, aracı orijinal rengine boyattı.

Savaşta komutanların askerleriyle iletişimini gerçekleştiren telsiz sistemini de Almanya’dan getirten Sıvış, otomobile monte ettirdi. 5 senede otomobili çalışır duruma getiren Sıvış, toplam 33 bin TL harcadı.

Otomobilinin trafiğe kayıtlı olduğunu ve hiçbir sakıncası olmadığını izah eden Sedat Sıvış, üstüne harp gereçleri ve mühimmat çantası da yerleştirdi.

Otomobilin çok geniş hayran kitlesine ulaştığını açıklayan Sedat Sıvış, “Dünyanın her yerinden katkılar oldu. Parçalar geldi. Ciddi bir ekip
oluşturduk. Bazı konularda otomobilin imalat merkezi Wolfsburg’u aradık. Bilgiler aldık. Hitler’in emriyle komutanları amacıyla üretilmişti. Parça
parça yurda sokulmuş bir harp aracıdır” dedi.

Sedat Sıvış, otomobile iyi bakabilecek bir alıcı çıkması durumunda satmayı düşündüğünü de söyledi.

Benzer Yazılar

Yerli otomobilin farklı olacak

admin

Otomobil Sahipleri İşte Yeni İndirimli Fiyatlar

admin

Leave a Comment

Giriş

X

Kayıt Ol

antalya escort