Sağlık

“Akıllı ambulanslar” geliyor

Sıhhat Bakanlığı, 112 acil hizmetlerinde, yeni senedan itibaren kademeli olarak “akıllı ambulans” ve “tablet programı”nı yaşama geçirecek. Hasta ve doktor yönünden daha hızlı, itimat edilir ve kaliteli hizmet standardı gerçekleştirmeyi amaçleyen sistem, pilot illerin sonrası sene içerisinde bütün yurtta süregelenlaştırılacak.
Sistemle, ambulansta oluşturulan bütün işlemler tablet programıyla dijital ortamda kayıt altına alınacak, hastaya dair bütün bulgular anlık olarak alakalı merkezle paylaşılacak ve gereklilik durumunda doktor ambulansta oluşturulan araya girmekyi yönlendirebilecek.

Uygulamayla, hasta ve doktor yönünden daha hızlı, itimat edilir ve kaliteli hizmet standardı sağlanacak.

HASTA NAKİLLERİ DİJİTAL ORTAMDA TAKİP EDİLECEK

Acil sıhhat hizmetlerinde son senelerde oluşturulan “Acil Sıhhat Otomasyon Sistemi” (ASOS) yardımıyla, hasta nakilleri dijital ortamda takip edilebiliyor.

Ambulanslarda tespit edilen navigasyon cihazı yardımıyla koordinat belirlenerek en yakındaki ambulans hadise yerine sevk ediliyor. Ayrıca, kaç ambulansın görevde bulunduğu, kaç kilometre yapıldığı, kaç hadise alındığı, kaç hadiseya ne kadar vakitte gidildiği gibi bütün verilere de Acil Sıhhat Otomasyon Sistemi ile erişilebiliyor.

Ambulanslarda tamamıyla dijital sisteme geçiş amacıyla ise program çalışmalarında sona gelindi. Akıllı ambulanslar, 2019 senesinde kademeli olarak 81 ilde süregelenlaştırılacak.

AMBULANSLARDA TABLET UYGULAMASI

Ambulansta kağıt formlara son verecek “tablet programı” ile hastaya ilk araya girmek edildiğinde oluşturulan nabız, EKG gibi uygulamaların neticeleri anlık olarak ambulansın gideceği hastanenin acil servisine ve aynı anda Bakanlık Koordinasyon Merkezine ulaştırılacak.

Gereklilik durumunda, komuta merkezince ambulans personeline talimat verilerek, araya girmek amacıyla yönlendirme yapılacak.

Ambulanslarda kullanılacak uygulamayla gidilen hastanın ismi sisteme düştükten sonra, hastaya dair kan grubu, geçirdiği ameliyatları, hastalıkları, kullandığı ilaçlar gibi sıhhat bulgulari, daha hadise yerine varılmadan e-Nabız sistemiyle ambulanstaki sıhhat ekiplerine ulaştırılacak. Böylece hastaya en kısa sürede en doğru araya girmeknin yapılması sağlanacak.

“8 DAKİKADA OLMASI GEREKEN YERE NAKİL YAPAN NADİR ÜLKELERDEN BİRİYİZ”

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, akıllı ambulans ve ambulanslarda tablet programına dair bilgi verdi.

Türkiye’deki ambulans hizmetlerinin çok iyi düzeyde bulunduğunu altını çizen Koca, “Helikopter ambulans ve uçak hizmeti olsun, ülkenin her doğrultusunda hastanın ideal yere nakli dahil olmak üzere, hastaya hiçbir şekilde ücret yansıtmadan bu hizmeti veren seyrek ülkelerden biriyiz.”

Türkiye’nin, ambulans hizmetinde, yüzde 93 oranında hastanın 8 dakika içerisinde olması gereken yere naklini yapan seyrek ülkelerden biri bulunduğunun altını çizen Koca, şu şekilde devam etti:

“Bundan ileri süreçte ambulanslarımızda, bilhassa EKG ve tansiyon dahil olmak üzere bazı oluşturulan uygulamaların dijital ortamda aktarılabilir bulunduğu, hastanın gitmesi gereken merkeze daha daha eskiden haber verildiği, o an yapılması gereken bir araya girmek varsa, söz hususu araya girmeknin de gerektiğinde yapabilir bulunduğu bir dijital devreye geçiyoruz. Genellikle bizim Bakanlığımızın koordinasyonunun da haberdar ve gerektiğinde araya girmek edebilir bulunduğu bir sistem olacak. Bu, bizim fazlasıyla önemsediğimiz bir konu. Daha ileri devrede dijital yaklaşımı gerektiğinde bazı tetkikleri yapma noktasına kadar götüren bir amaç içerisindeyiz.”

“ZAMAN KAYBININ OLMADIĞI BİR DÖNEM OLACAK”

Ambulanslarda bir pratisyen acil doktorun bulunduğunu hatırlatan Bakan, “Hastanın önden EKG’si dahil çekilerek alakalı doktorle paylaşılıyor. Uzmanlık manasında da hastanın götürüleceği merkezin doktoriyle irtibat içerisinde olunup, daha daha eskiden konulan teşhisin aşağı yukarıya ne bulunduğu ve o an uygulanabilecek bir araya girmek varsa o araya girmeknin de yapabilir bulunduğu, vakit kaybının olmadığı bir devre olacak. Yani, akıllı ambulans devresi başlayacak. Türkiye çapında 81 ilde tablet programı devresine geçmeyi amaçliyoruz. Pilot uygulamaları, 2019’da süregelen duruma getirmek istiyoruz” dedi.

Benzer Yazılar

AHEF: Yanlış bilgi nedeniyle aşı reddi artıyor

Range

Obezite uyku apnesine de neden oluyor

Range

Türk’ler ortalama 7.5 Saat Uyuyor

admin

Leave a Comment

Giriş

X

Kayıt Ol

antalya escort