Sağlık

Çocuklarda ayakkabı seçimine dikkat

Çocuklarda ayakkabı seçimine dikkat

Aynı ayakkabıyı üst üste giymek ayak sağılığını tehdit ediyor. Ortopedi ve Travma Eksperi Op. Dr. Selim Muğrabi, okul çağındaki çocukların aynı ayakkabıyı iki gün üst üste giymemesi gerekliliğini belirtti.

Öğrencilerin çok uzun saatlerini aynı ayakkabıyle geçirdiklerini ve üst üste aynı ayakkabıyı giydiklerinde ayak sorunleri meydana çıktığını bildiren Op. Dr. Muğrabi şunları söyledi: “Okula giden çocuğun en az 2 adet ayakkabısı olması gerekiyor. Çünkü ayakkabının üst üste giyilmesi doğru değil. Üst üste ayakkabı giyme, ayakta havasızlığa, o da ayakkabının içersinde meydana gelen bakteri ve mantarı bulaşmaların adedinin çoğalmasına yol açar ve ayakkabı içersinde ayak şiştiği amacıyla aynı ayakkabı giyildiğinde, ayakkabı şeklini kaybeder. Şekli bozulan ayakkabı ile birlikte ayağın içersinde durmasını destekleyen nokta da bozulur. Bu da detaylı ayak sorunlerine yol açar.”

TOPUK DESTEĞİ OLAN AYAKKABI SEÇİN

Çocuğunu giydiği ayakkabının yerle birebir ilişki etmemesi gerekliliğini, topuk desteğinin koşul bulunduğunu ifade eden Op. Dr. Muğrabi, “Klasik olarak 5 santim ya da 2,5 cm topuk olması gerekir. Bu yükseklik içersinde bir desteğin de olması koşul. Desteğin yuvarlak ve geniş olması ideal. İç destek çocuğun sağa sola dönmesini engellemek amacıyla, ayağının altındaki topuk yüksekliği yaylanmayı sağlamak amacıyla gerekli. Ön taraftaki genişlikte ayak parmaklarının biçimsel sorune yol açmayacak biçimde olmalı” dedi.

“İKİ GÜNLÜK ROTASYONLA AYAKKABI KULLANILIR”

Ayakkabının 2 günlük bir rotasyonla dönmesi gerekliliğini ifade eden Op. Dr. Muğrabi, “Ayakkabı sayısına göre gün aşırı da olabilir. Bir gün birini başka günü öbürünü giymek gerekiyor. Yine şayet olasıysa bir spor ayakkabı olması çok mühim. Çocuklar sabahtan öğlene kadar ya da akşama kadar aynı ayakkabıyla bulunduğu amacıyla çocuk eve geldiği zaman kesinlikle ayakkabıyı çıkartıp dışarı çıkmalı. Mümkünse o an duş alması çok mühim. Çocuğun ayağı havalandırması gerekli. Ayakkabının da havalandırmak üzere dışarda tutulması çok gerekir” dedi.

“AYAKKABIYI ÇOCUĞUNUZA DENETTİKTEN SONRA ALIN”

Ayakkabı satın alırken çocuğun kesinlikle denemesi gerekliliğini ifade eden Op. Dr. Muğrabi, “Çocuğun her iki ayağı aynı eşitlikte olmayabilir. Aynı gövde giymeyebilir. Her iki ayağın ayakkabıyı denenmesi gerekir. Ayakkabıların tek tek denenip hangi basma noktasında sorun olup olmadığı görülmeli. Ayakkabı alındığında ayakkabının önünde aşağı yukarı bir parmak boşluğun olmasına kesinlikle ilgi edilmeli” dedi.

“YANLIŞ AYAKKABI AYAK SORUNUNA NİÇİN OLUR”

Yanlış ayakkabının çocukların ayağında basma eksikliği varsa bunun devam etmesine namacıyla olacağını bildiren Op. Dr. Muğrabi sözlerine şu şekilde devam etti: “Her şeyden evvelce desteksiz bir ayakkabı alındığında çocuğun ayağında basma eksikliği varsa bu basma eksikliğinu desteklemediği amacıyla ayakkabı çocuğu denetim etmeyecek ve çocuk içe ya da dışa basmaya devam edecektir. Bu arada büyüme döneminde çocuklarda büyüme kıkırdaklarında ağrılar olur. En sık rastlanan şey topuk ağrısıdır. Çocuk şayet topuk desteği yetersiz bir ayakkabı giyecek olursa bilhassa 8 ila 18 yaş arası çocuklarda topuk ağrısı şikâyeti meydana çıkar. Bu kötü ayakkabı tüketimindan dolayıdır. Yine aynı biçimde on taraftaki boşluk şayet yeteri kadar bırakılmayacak kadar olursa çocuklarda tırnak biçim bozuklukları ve tırnak batması ya da enfeksiyonları oluşur.”

“ÇOCUKLAR EN ÇOK TOPUK AĞRISI ÇEKİYOR”

Ayakla alakalı okul çağ dönemindeki çocuklarda en sık görülen rahatsızlığın topuk ağrısı bulunduğunu ifade eden Op. Dr. Muğrabi, “Büyüme kıkırdakları açık çocuklar sıksık hareket halindeler. Yük sıksık topuklarına biniyor. Eğer iyi bir destekli ayakkabı kullanılmazsa topuk ağrısı en sık rastlanan sorun durumuna dönüşüyor. Ayakların topuk desteği düzenlendiği anda ağrı ortadan kalkıyor. İkinci en sık görünen sorun aile farkında değilse düztabanlık. Çocuğun ayağında yüksek kavis varsa ideal ayakkabı alınmadıysa çocuklarda iç ve dışa basma ve buna bağlı ilerleyen bacak biçim bozukları meydana çıkması da muhtemel. Çocukların bilhassa ayakkabı almadan evvelce bir ortopedik muayenamacıyla geçmesi ayak yapısının ne bulunduğunun öğrenilmesi ve ona göre tercih edilmesi bundan sonra rutin durumuna gelmesi gerekir. En mühim tavsiyem okul devresine başlamadan evvelce çocukların ortopedik bir muayenamacıyla geçmesi” dedi.

AYAKKABIDA BUNLARA DİKKAT!

Op. Dr. Selim Muğrabi, çocuklarda ayakkabı tüketimi ile alakalı olarak yapılması gerekenleri ise şu şekilde sıraladı:

– Çocuk spor yapar iken giydiğini olası olmadıkça günlük hayatta giymemeli.
– Spor da giyilen ayakkabılarda, esnemeler daha çok olacağı amacıyla spor ayakkabılarının günlük hayatta giyildiğinde basma eksiklikleri çok daha ilgi çekici duruma gelecektir.
– Dışarda giyilen ayakkabılar, genelde spor ayakkabılarına göre daha sert oldukları amacıyla ayakta çarpma alanları oluşması gibi sorunleri çıkarır.
– Yapılan spora göre ayakkabı seçilmeli.
– Zıplamalı sporda voleybol ve basketbolda kalın ve yumUşak tabanlı ayakkabılar, tenis ve koşmalı sporda atletizmde stabilize eden ayakkabılar diye tanımladığımız topuğun çevresi sert malzeme yapılmış olan ayakkabıların kullanılması çok mühim.
– Çocuklar çok süratli büyüdüğü amacıyla ayakkabılarını tercih eder iken ilk başta ayakkabılar o parmak boşluğu namacıylaiyle çok boşmuş genişmiş gibi gelse de 6 – 7 ay içersin de ayak çok süratli büyüyüp bir ayakkabı değişimi gereksinimi olabilir. Bunun atlanmaması gerekiyor.

Benzer Yazılar

Türk’ler ortalama 7.5 Saat Uyuyor

admin

Çok Avantajlı Hasta Yatağı Tasarımları

admin

Doğal Tırnak Uzatma Yöntemleri

admin

Leave a Comment

Giriş

X

Kayıt Ol

antalya escort