Sağlık

Dünyada gıda alerjileri neden artıyor?

Dünya çapında çocuklarda besin alerjisi görülme mümkünlülüğü hiç olmadığı kadar yüksek.

Son dönemde bilhassa Batı ülkelerinde alerji vakalarındaki artış ilgi çekiyor. İngiltere’deki çocukların yüzde 7’si; Avustralya’daki çocukların da yüzde 9’unda rastgele bir besinya karşı alerji bulunuyor.

Avrupa’da ise yetişkinlerin yüzde 2’sinde besin alerjisi görülüyor.

Gıda maddelerine yönelik alerji vakalarının niçin artış gösterdiğini net olarak söylemek güç olmakla eş güdümlü bilim insanları bu rahatsızlıklarla mücadele etmek yeni yöntemler ilerletmek suretiyle çalışmalarına sürat vermiş durumda.

Alerji niçin olur?
Alerji, bedenin bağışıklık düzeneğinin etrafta bulunan, alerjen ya da alerjik madde olarak tanınan ve zarar vermeyen olarak görülen maddelerle mücadele etmesiyle meydana çıkar.

Bu masum maddeler, bağışıklık düzeneğinin amacı durumuna dönüşür ve bu da alerjik reaksiyonların meydana çıkmasına niçin olur.

Alerjik reaksiyonun semptomları arasında ciltte kızarıklık, kaşıntı, kabarma, kusma, ishal, soluk almakta zorlanma ve anaflaktik şok yer alıyor.

Çocuklarda en çok alerjik tepkiye yol açan besinler şunlar:

  • Süt
  • Yumurta
  • Yer fıstığı
  • Ağaçta yetişen kabuklu yemiş çeşitleri (ceviz, badem, fıstık, Brezilya cevizi, pekan cevizi)
  • Susam
  • Balık
  • Kabuklu deniz mahsulleri

Gıda alerjileri en çok nerelerde görülüyor?
Gıda alerjilerinin görülme sıklığı, bilhassa sanayileşmiş toplumlarda olmak üzere son 30 sene ortamında arttı.

Bu yükselişin tam büyüklüğü, besin ve hastanın nerede yaşadığına bağlı olarak değişiyor.

Alerjilerin görülme sıklığındaki yükselişi sadece toplumların farkındalığının yükselmesi ve tespit konma süreçlerinin iyileşmesiyle izah etmek yeterli değil.

Alerjilerin ve besinlere yönelik hassasiyetin yükselmesinın gerisinde bölgesel niçinler bulunduğu ve bunun Batılı hayat tarzıyla bağlantılı bulunduğu düşünülüyor.

Yapılan çalışmalar, gelişmekte olan ülkelerde alerji görülme oranlarının düşük bulunduğunu meydana koyuyor. Alerjilerin kırsaldan çok kentte görülme olsılığı daha yüksek.

Bu hale katkı yapan muhtemel niçinler arasında hava kirliliği, beslenme alışkanlıklarının değişmesi ve bağışıklık düzeneğinin verilen karşılıkları değiştiren mikroplara daha az maruz kalmak yer alıyor.

Göçmenlerin kendi memleketleri yerine göçtükleri ülkelerde astım ve besin alerjisi ilerlettiği görülüyor. Bu da bölgesel etkenlerin önemini daha da ön plana çıkarıyor.

Benzer Yazılar

Ev Tipi Ahşap Hasta Karyolasının Hasta Kişilerin Üzerindeki Etkisi Nedir?

admin

Çok Avantajlı Hasta Yatağı Tasarımları

admin

Türk hekimin incelemesi Amerika’da yayınlandı

admin

Leave a Comment

Giriş

X

Kayıt Ol

antalya escort