Sağlık

El ve Ayak Bakımı

El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılır
El ve Ayak Bakımı

7

El ve ayaklarımızın bakımları ihmal edilmesi durumunda kötü bir görünümün yanında, sağlığımızı tehlikeye düşürmektedir. Nasır, mantar, egzama, kararma ve çatlar oluşması gibi rahatsızlıklar meydana getirir. Bu nedenle el ve ayak bakımlarımız önemsemeli ve düzenli bakımını yapmalıyız.

Her Gün El ve Ayak Bakımı Yapılmalı

El ve ayak bakımlarımızı hemen hemen her gün yapmalı ve onlara özen göstermeliyiz. Bunun yanında haftada bir defa kür ve maske uygulanması durumunda çok yararlı olacaktır. Fakat öncelik tabi her gün düzenli bakım yapmaktan geçmektedir. El ve ayak bakımında nem oranına dikkat edilmelidir.

El ve ayaklarımızın kuruyup çatlamasını önlemek amacıyla düzenli olarak nemlendirici kremler kullanmalıyız. Tabi bunların yanında tırnaklarımızı da belli aralıklarda düzenli kesilmesi, manikür ve pedikür yapılması ve ölü hücrelerin temizlenmesi bakımından cilt bakımını aksatmamız gerekmektedir.

Doğal Yollarla El ve Ayak Bakımı

El ve ayak bakımı için evde doğal yollarla uygulayabileceğiniz yöntemlerde mevcuttur. Ellerinize doğal zeytinyağı sürüp 10 dakika kadar bekletin ve ellerinizi güzelce yıkayıp kuruladıktan sonra elleriniz yumuşacık olacaktır.

Susam yağı ile limon sarısını birlikte karıştırıp ellerinize ve tırnaklarınıza sürerek el ve tırnaklarınızın güçlendiğini göreceksiniz.

Bir kaba ılık su, nane yaprağı, susam yağı ve bir miktar pudra ile güzel bir karışım elde edebilirsiniz. Bu  karışımı ayaklarınıza ve bacaklarınıza uygulamanızı tavsiye ederiz. Özellikle kuru ciltler bunu uygulamalıdır.

El ve Ayaklarınız İçin Peeling

Gün boyu ellerimiz deterjanlara, kimyasal maddelere ve bir sürü zararlı ışınlara maruz kalmaktadır. Bundan dolayı el ve ayak bakımlarının her gün yapılması gerekmektedir. En az haftada bir kere olmak üzere el ve ayaklarımız için peeling yapılması durumunda ölü hücreleri yok edip yeni hücrelerin oluşmasını sağlayacaktır. Şimdi gelelim evde doğal yollarla hazırlaya bileğiniz peeling tarifimize.

1 yemek kaşığı kadar zencefil güzelce doğranıp cezvede pişirilir. Daha sonra içerisine 1 yemek kaşığı kadar Hindistan cevizi yağı ve 1 bardak toz şeker ilave edilerek güzelce karıştırılır. Bu işlemi yaptıktan sonra karışımımızı bir kavanoza konularak muhafaza etmemiz gerekmektedir. Bu doğal peeling’i her gün düzenli olarak el ve ayak bölgelerine sürerek sağlıklı ve genç bir görünüm kazabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Kırmızı Etin Tiroid Hormonuna Faydaları

admin

Türk’ler ortalama 7.5 Saat Uyuyor

admin

AHEF: Yanlış bilgi nedeniyle aşı reddi artıyor

Range

Leave a Comment

Giriş

X

Kayıt Ol

antalya escort