Sağlık

Obezite uyku apnesine de neden oluyor

Uyku apnesi ve kilonun birbiriyle direkt olarak bağlantılı olduğunu ifade eden Obezite Cerrahı Prof. Dr. Halil Coşkun, morbid obezlerin, yani beden kitle indeksi 40 kg/m2’nin üzerinde olanların yüzde 80’inde uyku apnesi görüldüğünü söyledi.

Uykuda solunumun durması olarak adlandırılan uyku apnesinin en mühim niçininin obezite olduğunu ifade eden Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Obezite Cerrahisinden Prof. Dr. Halil Coşkun, “Obezitenin yaygınlığı son senelerde bütün dünyada artış göstermektedir. Obezite, başta uyku apnesi olmak üzere çoğu hastalığa çağrı çıkarıyor. Morbid obezlerin yani beden kitle indeksi 40 kg/m²’nin üzerinde olanların yüzde 80’inde uyku apnesi görülüyor. Vücut kitle indeksi 28 kg/m²’nin üzerindeki çok kilolu şahıslar ise risk grubunda yer alıyor. Obeziteyle eş güdümlü meydana çıkan uyku apnesi, hastalarının hayat kalitesinde ve süresinde ciddi bir azalmaya sebep oluyor” açıklamasını yaptı.

Obeziteye bağlı olarak meydana çıkan uyku apnesinin tedavisine yönelik açıklama yapan Prof. Coşkun, “Uyku apnesi tedavisinde farklı tedavi alternatifleri olmakla eş güdümlü, morbid obez hastalarda yapılan mide balonu, tüp mide, gastrik bypass ve duedonal switch gibi cerrahi teknikler son derece etkili neticeler vermektedir. Obezite cerrahisinde hastanın diyet alışkanlıkları, yandaş hastalıkları, hayat tipi gibi çoğu etken göz önünde bulundurularak hastaya en ideal cerrahi tedavi alternatifi uygulanmalıdır. Cerrahi tedavi kalıcı kilo kaybını sağlayan, yandaş hastalıkların düzelmesine niçin olan ve hayat zamanını uzatan efektif bir tedavi şeklidir” dedi.

Benzer Yazılar

El ve Ayak Bakımı

admin

Ev Tipi Ahşap Hasta Karyolasının Hasta Kişilerin Üzerindeki Etkisi Nedir?

admin

Dünya Prematüre Günü Etkinliklerle Kutlandı

admin

Leave a Comment

Giriş

X

Kayıt Ol

antalya escort