İkiz Gebelik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

cigdem

Member
İkiz Gebelik Hakkında Bilmeniz Gerekenler
İkiz Gebelik Hakkında Bilmeniz Gerekenler; İkiz bebekler, tek yumurta ikizleri ve çift yumurta ikizleri olmak üzere ikiye ayrılır. Tek yumurta ikizleri aynı DNA’ yı paylaşırlar. Fakat parmak izleri yine de birbirinden farklıdır. Anne adaylarının dünyaya ikiz bebek getirebilme ihtimalleri genetik yapılarına göre değişmektedir. Aile soyunda daha önceden ikiz bebek dünyaya getirmiş bir birey varsa, sizinde ikiz bebeklerinizin olma olasığı vardır. Gelelim ikiz gebelik hakkında bilmeniz gerekenlere;

İkiz Gebelikte Beslenme
Gebelik takibinde uygulanan ve vurgulanan 3 önemli unsur bulunmaktadır. Bunlar beslenme, istirahat ve stresten uzak olmaktır. Bu 3 unsur gebelik takibinden bile daha önemlidir. Kötü beslenme sonucunda bebeklerde uzun vadeli risklerle karşılaşmak çok olasıdır.
Kötü beslenen bir annenin bebeklerinin ilerideki hayatlarında onları birçok hastalıkların beklediği artık günümüzde herkes tarafından bilinen bir durumdur. Bu nedenle beslenme bir gereklilikten çıkıp bir zorunluluk haline gelmektedir. Ben bunu sevmiyorum, yiyemiyorum öğün atlıyorum… Bunun gibi bir çok bahane annenin hayatında olmamalıdır.
İlk 3 aylık dönem de anne bulantılarının en fazla olduğu dönemdir. Bu süre zarfında yiyip içememe bir şeylerden tiksinme durumu oldukça normaldir. Fakat unutulmamalıdır ki zaten ilk 3 ay bebekler anneden beslenme ihtiyacı neredeyse duymamaktadır. Anne adayı kendini ayakta tutabilecek kadar besleniyorsa bu bebek içinde yeterlidir.
Bir diğeri yine bu dönem içerisinde bebeklerin daha iyi büyüyebilmesi için annenin istirahat etmesi çok önemlidir. 3. önemli konu ise annenin özellikle ikiz gebelik yapacak olan annelerin stresten uzak durmalarıdır. Bu stres iş yeri stresinden daha çok okunan kitaplar izlenilen filmler, konuşulan kişiler bunlar hep olumlu hava veren kişiler olmalıdır. Özellikle ikiz gebeliklerle bu 3 unsur anne adayı için çok önemlidir.
Ama beslenme yapı taşını oluşturduğu için çocuk büyür ama bazı şeylerden mahrum kalır. Nedir bu yapı taşı? Burada iki maddeye çok önem verilmektedir. Bunlar Omega 3 ve kalsiyumdur. Omega 3 (balık, ceviz, ıspanak vb.) Haftada 2 kez yenen ıspanak veya semiz otu günde 2 tane yenen tam ceviz omega ihtiyacınızı karşılayacaktır. Bu miktar ikiz gebeliklerde de aynıdır ve değişmemektedir.
Kalsiyum kemiklerde bol miktarda bulunmaktadır. Fakat ikiz gebeliklerde bu durum dahada fazlaya kaçmaktadır. Bu nedenle günde 2 bardak süt ve her öğünde süt ürünü tüketmek gerekmektedir. Anne adayı bu şekilde beslenirse ileride kemik erimesi gibi hastalıklarla karşı karşıya kalmamaktadır. Bu yüzden anneler mevsiminde meyve ve sebzeyi bol miktarda tüketmeli protein ağırlıklı beslenmelidir.

İkiz Gebelikte Doğum Sonrası Emzirme
İkiz gebeliklerdeki emzirme tekli gebeliklere göre daha zor bir süreç olabilir. Fakat sütüm iki bebeğe de yeter mi sorusu anne adaylarının aklını sıklıkla karıştıran bir konudur. Her ne olursa olsun üçüz gebeliklerde buna dahildir bebekler sadece emzirilerek ilk 6 Aylık süreçte gayette sağlıklı bir şekilde ek gıda dönemine başlayana kadar getirilebilir. Anne sütü bunu için gayet elverişlidir. Bu şu demek değildir ki ikiz gebelik eşittir ek mama takviyesi. Bu çok yanlış bir düşüncedir.
Yalnız unutulmamalıdır ki bu dönemde anne adayı iyi beslenmeli ve vücudu buna hazırlamalıdır. Susamlı krokan, ısırgan otu sütü arttırmakta sizlere yardımcı olacaktır. Bunun dışında anne stresten uzak durmalı ve her ne şekilde olursa olsun istirahat etmelidir. Çünkü bu faktörler anne sütünün azalmasına ve geri çekilmesine neden olmaktadır.