Başlıca Haberler
Ana Sayfa / Genel / Futbolun Hayatımızdaki Yeri

Futbolun Hayatımızdaki Yeri

TÜRKİYE’DE FUTBOLUN YERİ

Türkiye’de spor branşları bazında şüphesiz futbol ilk akla gelen branştır. Bu sebeple ülkemizde futbola çok yoğun bir ilgi ve alaka vardır. Bunun sebebi futbolun ilgili olduğu sektörler ve reklam faaliyetlerinin iyi bir şekilde konumlandırılmasıdır. Bunun yanında sektörel bazda gelişimin sağlanması için ar-ge çalışmalarının detaylı bir şekilde yapılması futbolun kitlelere hitap etmesini sağlamıştır,

Türk futbol tarihine baktığımızda ülkemizde futbolun çok sevilen bir spor dalı olduğunu görüyoruz. Özellikle İstanbul takımlarının başı çektiği ligimizde son yıllarda Anadolu takımlarının yükselişe geçmesi ligimize ayrı bir heyecan katmaktadır. Ülkemizin marka değeri takımlarımızın Avrupa ‘daki başarılarıyla gelişerek ülkemize katkı sağlamaktadırlar.

Avrupa ‘daki en büyük başarımız şu ana kadar 2000 yılındaki Galatasaray takımızın başarısı olarak görülmekte, bunu 2002’deki Dünya kupası 3.lüğü izlemekte daha sonra Fenerbahçe’nin şampiyonlar ligindeki çeyrek final e yükselmesi takip etmektedir.

Süper ligdeki şampiyonluk yarışına baktığımızda İstanbul takımlarının önde geldiğini görebiliyoruz. İstanbul takımlarının önde gelmesi ekonomik anlamda refah seviyelerinin yüksek olmasından kaynaklanabilir. Kulüplerin gelirlerinin  çeşitli olması  reklam ve sponsorluk anlaşmalarının çok olması bu refah düzeyinin yüksek olmasında etkili baş faktördür. Diğer taraftan stat gelirleri ve yayıncı kuruluş gelirleri yüksek rakamları  barındırdığından önemli gelir kaynağıdır. Sadece stat içerisinde değil televizyon kanalıyla tüm ülkede yayınlar sebebiyle geniş kitlelere ulaşmaktadır. Spor müsabakalarının kitle iletişim araçlarıyla seyirciye ulaştırılması çok büyük bir sektör olup ciddi anlamda gelir kaynağıdır.

Kontrol Ediliyor

Korkuteli Oto Kiralama

Korkuteli Araç Kiralama Antalya’nın Korkuteli ilçesinde bulunan işlerinizi hızlı bir şekilde yapmak, turistik ziyaretlerinizi daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir